ALATI ANDEST

RÕÕM TEIEGA KOHTUDA

Mis on Pärimustarkuste Instituut, ja miks!?

 

Siinkohal teeme väikese tutvustava ülevaate Pärimustarkuste Instituudi ja meie tegevuse tutvustamiseks!

 

2023 aastal asutasid Jüri Banko ja Mark Valdma MTÜ Pärimustarkuste Instituut pikaajaliste arutelude tulemusena. Kohtusime sageli, ja meiega oli liitunud mitmete eluvaldkondade esindajaid, kes olid nii majandusteadlased, – füüsikud, – matemaatikud, – luuletajad jne. Teemade- ning arutelude käsitlus arenes ühiskonna jätkusuutlikuse alustele väga erinevate lähteaspektide alustel. Kõige teravamaks fookuseks kujunes alati kultuur selle sõna laiemas tähenduses, mille alustena on alati kultuuri kandvad inimesed, kes kuuluvad sarnase keelekasutusega keskkonda, mille kaudu väljenduvad traditsioonilised rahvuslikud legendid ja muistendid, – rahva muusika, – rahvaluule, – rahvatants, – ühised eetilised ja moraalsed vaated elu avaldusvormidele nii minevikus kui ka olevikus ja tulevikus. Leidsime, et keel on mõtlemise instrument, mis paneb aluse kultuuriliseks loomeks.

 

Sageli jõudsime tulemuseni, kus tuvastasime, et kõik inimesed on algselt mingis elu valdkonnas sünnipäraselt väga ANDEKAD. Loodus on harmooniliselt seadnud kõikidele eludele teatud tasakaalustava eelise ülejäänud inimeste suhtes, kuid sageli hakatakse seda eripära maast madalast juba väikelastel alla suruma, et ühtlustada nende tulevikufunktsioone hetkel täiskasvanute maailma ratsionaalsete väärtuste alusel. Nii surmatakse paljudes lastes juba eos ära nende teadlik tegevus oma sünnipäraste annete avaldamisel.

 

Andekus ei pruugi avalduda traditsiooniliselt tekkinud sterotüüpide alusel muusikalise kuulmisena, hea joonistamise oskusena vms., see võib avalduda väga väga erinevates värvingutes. Seda peavad märkama kõik ümbritsevad inimesed ja looma võimalikult avatud ning toetava keskkonna ande avaldumiseks/arendamiseks ja aktualiseerimiseks.

 

Meie eesmärk on MÄRGATA INIMESTE ERIPÄRA ja KAASASÜNDINUD ANDEKUSE ALGEID ning SELLE POSITIIVSEID FUNKTSIOONE harmoonilises kultuuri keskkonnas, aidata kaasa ande avaldumisvõimalustele, mitte ainult täna vaid näha kultuurilises foonis noort inimest tulevikus, kui temast on saanud täiskasvanu oma eakaaslastega koos, kes hakkavad määrama hetke olukorra regulatsioonide kimpu. Seega vaatame me tulevikku pisut rohkem kui üks põlvkond ette!

Seni oleme alles „poolel teel puu otsa“ ja oleme koos käinud MTÜ Pärimustarkuste Instituut egiidi all Laitse rahvamajas, et fokusseerida oma tegevust eesmärkidele, kuid esmalt lähenenud teemasse laiapõhjaliselt ja filosoofiliselt saavutamaks ühiselt mõistetavuse terminoloogiates, mida kasutavad erinevate eluvaldkondade esindajad, kui ka ühise üldhariduse platvormi loomiseks, et koos edasi minna ja töötada välja metoodikad ning muud objektiivsed vahendid oma ideede realiseerimiseks.

 

Pärimustarkuste Instituut on pühendunud complementaria philosophia ehk ühisosa filosoofia arendamisele. See suund keskendub erinevate teadmiste, kultuuride ja maailmavaadete ühendavate elementide otsimisele ja sügavamate tõdede leidmisele, mis seovad religiooni, okultismi ja teadust.

Instituut ei piirdu üksnes teoreetiliste aruteludega, vaid pakub ka praktilisi ja vaimseid lahendusi, et luua tähendusrikkust inimeste igapäevaellu.

 

Käesoleval aastal olema eelnevast lähtuvalt korraldanud kolm kategoorilist seminari nii oma liikmete ühistegevuse arendamiseks kui ka avaliku huvi kaasamiseks ; kevadseminar, mis oli keskendunud teemadele;HIRM JA KINDLUSTUNNE“.

Tiit valm, kes on on 25 aastat praktiliste protsesside ja inimeste juhtimise kogemustega koolitaja analüüsis teemat: „Koostöö – kindlustunde vundament.“

Maiko Johanson, kes on programmi “Kasvanme koos” algataja ja eestvedaja; „Informatsioon, kui hirmu allikas – Sinu lugu loeb.“

Mark Valdma esines teemal; „Lapsed ja tulevik, nende hirmud ja kindlustunne.“

Luulelisteks vahepaladeks lisas vürtsi filosoofilise luule ja esoteerika asjatundja Jüri Banko

Kalle Täht: Hirmu abil programmeeritud inimese mõttemuster.

Üllatusetteasteid pakkus alati särav Jüri Henno, lisades päevakavasse oma loodud muusikat ja huumorit.

 

Järgneva suveseminari teemaks oli „Tahe ja vaimustus.“

Mark Valdma teemal; „Noorte areng ja selle mõjutajad.“

Tiit valm teemal; „Vaimustuse ja tahte mõju tegutsemisele.“

Maiko Johanson teemal; „VAIMUSTUS JA TAHE – MIKS vaimustus muutub ideoloogiliseks dogmaks ja KUIDAS sellest lõksust vabaneda?“

Esinemiste järgselt toimuv ümarlaud, kuhu on liidetud ka ZOOM kaudu liitunud osalejad ehk ”Vestlusring” , mida tavaliselt korraldab alati humoorikas Mark Valdma.

Vahepaladeks lisas oma luuleloomingu vürtsi Jüri Banko.

 

Sügisseminar toimus taas Laitses, kuhu olid liidetud ka Zoom kaudu osalejad/esinejad keskendus teemale „Isiksus, minapilt ning emotsionaalne intelligents.“

Sissejuhatuse teemasse tegid Jüri Banko ja Mark Valdma.

Mark Valdma, „Inimese minapilt, tema enda vaatenurk ning kõrvaltvaatajate seisukoht, seos inimese emotsioonidega ning oskusega emotsioone juhtida ehk emotsionaalne intelligents.“,

Peeter Liiv, “Integraalne mõtleja” teemal „Autentsus, kui hetkel kultuuris esile tõusnud fenomen, selle arengupsühholoogiline koht inimese kasvus; selle astmed (emotsionaalne ja intellektuaalne autentsus); selle erinevad tunnused:“

Maiko Johanson, teemal „Inimkonna Ego evolutsioon varjust valgusesse.“

Einar Eiland, ühiskonnasüsteemide analüütik teemal „Minapilt – selle kujunemine ja seosed ümbritseva keskkonnaga.“

Tiit Valm, kes antud seminaril täitis operaatori rolli kuid võttis käsitletud teemad kokku arutledes teemadel „ühistegevusest nii MINA tasandil kui ka MEIE tasandil, ühistegevuse võimalikud takistused ning nende vältimise võimalused.“

Arutelu lõppes vaba mikrofoni foorumiga “Ümarlaud eelkäsitletud teemamadel”, mida juhtis alati humoorikas Mark Valdma.

 

Aasta lõpetab jõulukuu seminar 14. detsembril Laitses, kus keskendutakse emotsioonide ja informatsiooni haldamise tähtsusele ühiskonna konsolideerimisel.

Ettekannetega astuvad üles:

Mark Valdma: „Minast meieni! Emotsionaalne intelligents, keel kui aru instrument ja Zipfi seadus.“

Peeter Liiv: „Mõtlemise ja emotsioonide energeetilised seosed.“

Kertu Potter: „Naiste roll turvalise keskkonna looja ja hoidjana.“

Maiko Johanson: „Emotsioonid kui sisemine kompass.“

Einar Eiland: „Maailmavaate areng ja ühiskonna terviklikkus.“

Tiit Valm: „Praktilised kogemused Jaapanist.“

 

Osalus ja toetus

Seminaride osalustasu on 20 eurot, Zoomi vahendusel osalemine 10 eurot. Kõik seminarid

sisaldavad vahepause, mille ajal pakutakse teed, kohvi ja suupisteid.

 

Pärimustarkuste Instituut kutsub kõiki huvilisi osa saama aruteludest, mis avardavad mõistmist ja

aitavad leida tähendust kiiresti muutuvas maailmas.

 

Kui kellelgi on huvi meiega koostööks siis oleme enda fookusest lähtuvalt alati avatud!

 

Vaata tutvustavat videot

TULEVASED PROJEKTID

Pärimustarkuste Instituudi puhke- ja koolituskeskus Väätsal (talukoht Lintsi jõe kaldal 2ha)

Interneti programm “Mõtteavardaja”, mis on mõeldud vaimsete tekstide analüüsimiseks ning sõnade komplementaarseoste kataloogi loomiseks.

PROGRAMMI MÄRKA ANDEID JA ANDEKAID RAAMES
Heategevusprogrammid “Ande märgid” ja “Andepuu”.
Mõttevormi PÜHAD POSITIIVSUSES EHK ANDEJÕGI levitamine.

KUI SOOVID INSTITUUDI AVALDATAVAID MATERJALIDEGA KURSIS OLLA – SISESTA MAIL

Ostukorv