Inglise romaanide autor Terence David John Pratchett on kord ütelnud: “Miks see küll nii on, et mida rohkem sa tead, seda vähem sa tegelikult tead?”
Kreeka filosoof Anaximenes jalutas kord õpilasega mere ääres. Õpilane küsis: “Miks, õpetaja, haaravad sind nii sageli kahtlused? Sa oled elanud pika elu, omandanud kogemustest tarkust, õppinud suurte hellenite juures. Kuidas siis ikka on sinu jaoks nii palju ebaselgeid küsimusi? “Filosoof joonistas mõtlikult vitsaga liiva peale kaks ringi, ühe suure ja teise väikese. “Sinu teadmised – see on väike ring, minu teadmised on suur ring. Kõik, mis jääb väljapoole ringe, on teadmatus. Väike ring puutub teadmatusega vähem kokku. Mida suurem on teadmiste ring, seda suurem on selle piir teadmatusega. Seega, mida rohkem sa teada saad, seda rohkem tekib sinu jaoks küsimusi.”
Aristoteles on kord öelnud: “Mida rohkem tead, seda rohkem tajud, kui vähe sa tegelikult tead”.
Zhuangzi: “Inimesed hindavad seda, mis jääb nende teadmiste ulatusse, kuid ei mõista, kui väga sõltuvad on nad sellest, mis jääb väljapoole nende teadmisi”.
Terry Pratchett: “Miks see küll nii on, et mida rohkem sa tead, seda vähem sa tegelikult tead?”
Galileo Galilei on kord maininud, et ma ei ole kunagi kohanud nii väheste teadmistega inimest, et ma poleks temalt midagi õppida saanud.