MIKS TEISTE ARVAMUS EI PEAKS SULLE KORDA MINEMA?

Les Brown on kord targalt ja tabavalt öelnud: “Teiste inimeste arvamus sinust ei pea saama sinu reaalsus.”

Kas tunned vahel, et võtad teiste arvamust liiga südamesse või lased sellest oma toimetamisi ja elu liiga mõjutada?

Inimestele on loomulik soov teistele meeldida, olla aktsepteeritud. Vahel võib see soov muutuda hoopis liigseks muretsemiseks.

Tegelikult on ju teiste arvamused just täpselt seda, mis nad on – lihtsalt teiste inimeste arvamused. Olulised arvamused on nende omad, kes sinust päriselt hoolivad – vanemad, partner, lapsed, sõbrad. Üldjuhul on nende erimeelsusi ka lihtsam mõista – lõpuks tead ju ikkagi, et soovivad sulle ainult kõige paremat. Nende kõrval on aga ka suur hulk inimesi, kelle arvamus ei peaks üleliia korda minema … juhututtavad, ebameeldivad kolleegid, kellegi tuttavate tuttavad, võõrad inimesed tänavalt, veebikommentaatorid, lihtsalt tavalised bully‘d.

Selleks, et ennast mitte neist mõjutada lasta mõtle pisut allolevate soovituste peale.

1. TEISTE ARVAMUS EI OLE KUIDAGI SEOTUD SELLEGA, KES SA PÄRISELT OLED. NENDE ARVAMUS SINU KOHTA TULEB NENDE ENDA EBAKINDLUSEST

See, mida keegi teisest inimesest mõtleb, pole selle konkreetse inimesega üldjuhul kuidagi seotud – see on vaid arvaja enda hirmude, ebakindluse, kogemuste ja normide peegeldus. Sina oled jätkuvalt sina.

Inimesed, kes kritiseerivad liigselt teiste elu, on tavaliselt üsna ebakindlad isiksused, kes pole veel leidnud viisi, kuidas elada enda elu õnnelikult ja rahulolevalt. Nad ei ole iseendaga päris kooskõlas ja seega räägivad asjadest lihtsalt seetõttu, et tahavad end “kuuldavaks ja nähtavaks teha”. Tahavad saada tunnustust, kuid ei oska seda muudmoodi kui teiste arvelt teha. Tegelikult peaks neile kaasa tundma.

Inimestel, kes armastavad oma elu, ei ole mahti ega ka tahtmist lahata üleliia teiste elusid, kujundada negatiivseid arvamusi, õpetada kuidas sina peaksid oma elu elama.

2. ÄRA VÕTA TEISTE ARVAMUST ISIKLIKULT

Muidugi on raske sinu kohta räägitavat mitte liialt isiklikult võtta. Kuid proovi endale meelde tuletada, et ei tasu ebaoluliste asjade pärast elus minna närvi, on palju olulisemaid teemasid, millega tegeleda. Ainult sina saad otsustada kuidas sa reageerid teiste poolt öeldule, seega saad sa ise oma emotsioone juhtida. Sinu käes on võim.

3. INIMESED NÄEVAD JA KUULEVAD TÄPSELT SEDA, MIDA NAD TAHAVAD NÄHA, KUULDA

Arvajate ümberveenmisega ei tasu vaeva näha. Vahet pole kui palju proovid, enamasti jäädakse ikkagi enda arvamuse juurde. Sellised inimesed näevad ainult seda, mida ise tahavad. Nad on otsustanud end teatud viisil tunda ja sul pole mitte mingit kontrolli nende üle. Alati on inimesi kellele ei meeldi kes sa oled, kuidas ja mida sa teed. Ja päriselt, alati ei peagi kõigile meeldima. Ole lihtsalt sina ise.

4. SEE EI OLE NENDE ELU, SEEGA POLE NENDE ASI ARVUSTADA

Igal inimesel on õigus mõelda, mida ta tahab, just nagu sinul on õigus mõelda, mida sina tahad. Teiste arvamus sinust ei muuda ei sind ega sinu väärtust, kui sa ei luba neil seda teha.

Päeva lõpuks oled ainus inimene, kes peab oma valikud heaks kiitma. Seega oluline on sinu arvamus iseendast – see on ju sinu elu ja sina ise oled enda elu keskpunkt. Ainult sina elad endaga iga päev elu lõpuni koos.

Küsi endalt, kuidas tunned end mingeid asju tehes. Kui tunned hästi, siis see ongi täiesti piisav.

Enamus teavad sinu elu väga pealiskaudselt, väljaspool tegelikku perspektiivi. Samamoodi ei saa ka sina kunagi kellegi teise elu detailselt teada. Sa ei tea mis neid motiveerib, mis teeb neid õnnetuks või mis toimub nende peas, millised traumad või õnnelikud seigad on nende elus toimunud. Kõik elavad elu oma pagasiga. Nad ei tunne sind päriselt nii nagu sina ise tunned end.

5. IGAÜHE TÕDE ON ERINEV

Oluline on meeles pidada, et mis on kellelegi parim, võib olla teise jaoks halvim. Me kõik oleme nii ainulaadsed. Ainult sina tead, mis sulle sobib.

6. INIMESTE ARVAMUSED MUUTUVAD PIDEVALT

Kõik inimesed muutuvad pidevalt, nii ka arvamused ja hinnangud. Nii on ju ka sinuga – täna arvad üht, homme võid vaadata asjale hoopis uue nurga alt. Inimeste mõtted, ideed ja vaated muutuvad pidevalt.

See tähendab, et isegi kui keegi sinust praegu halvasti mõtlebki, siis võib tema arvamus muutuda tulevikus ja ka vastupidi. Kõik on liikumises ja muutumises.

7. ELUON LIIGA LÜHIKE

Elu on liiga üürike, et kulutada oma aega ja energiat ebaolulisele muretsemisele. Ela oma elu nii nagu ise tahad, ole täpselt see kes tahad olla.

8. TEGELIKULT TEISTELE EI LÄHE NII PALJU KORDA KUI SA ARVAD

Keskmine inimene filtreerib oma maailma iseenda ego läbi, mis tähendab, et ta mõtleb enamikule asjadest “mina” või “minu” vaatest. Korda lähed sa oma lähedastele inimestele, võõrad tegelikult sinu teemadesse liialt ei süübi.

9. JA MIS KÕIGE TÄHTSAM – AUSTA KA ISE TEISI JA LASE NEIL ELADA OMA ELU, OLE TOETAV JA POSITIIVNE.

Bohdi Sanders on öelnud: “Käituge viisil, mis väärib austust, ja ärge muretsege selle pärast, mida teised arvavad.”

Todd Stocker on tabavalt öelnud: “Ära ela inimeste kommentaaride, vaid Jumala tõdede järgi.”

Marcus Aurelius on öelnud: “Kõik, mida kuuleme, on arvamus, mitte fakt. Kõik, mida me näeme, on perspektiiv, mitte tõde.”

hr Luc Jorgart on ütelnus: “Igaühe vaatenurk sinust on erinev, ainus asi on sinu enda oma.”

Eduvie Donald on öelnud: “Iga ratsionaalselt mõtlev inimene, kes usub, et inimestel on õigus oma arvamusele, ei tohiks olla vihane, kui ta seda väljendab.”

Connie Curbs on öelnud: “Kogemused ei tohiks kunagi alluda kogenematutele arvamustele.”

Miguel Ruiz oma raamatus “Neli kokkulepet” kirjutab: “Kui keegi avaldab teile arvamuse ja ütleb: “Kuule, sa näed nii paks välja,” ärge võtke seda isiklikult, sest tõsi on see, et see inimene tegeleb oma tunnete, veendumuste ja arvamustega. See inimene üritas sulle mürki saata ja kui sa võtad seda isiklikult, siis võtad selle mürgi ja see saab sinu omaks. Asjade isiklikuks võtmine muudab teid nende kiskjate, mustade mustkunstnike jaoks lihtsaks saagiks. Nad saavad su ühe väikese arvamusega hõlpsasti konksu anda ja toita sulle seda mürki, mida nad tahavad, ja kuna võtad seda isiklikult, sööd sa selle ära.”

A. K. Kuykendall: “Enamik inimesi, keda te tunnete või kunagi tundsite, vaatavad teid täieliku põlgusega. Miks? Teie vaimu tugevus ärritab nende pahalasi.”