Üliõpilane küsib õpetajalt: “Miks abiellutakse sageli teise inimesega, mitte sellega kellesse armusid?”
Õpetaja ütles: „Küsimusele vastuse leidmiseks minge nisupõllule, valige parim nisu ja tulge tagasi. Kuid reegel on see, et neid saab läbida ainult ühe korra ja te ei saa valimiseks uuesti tagasi pöörduda.”
Õpilane läks põllule, läbis esimese rea, nägi ühte suurt nisu, mis talle kohe meeldis, kuid imestab, et äkki on mõni suurem veel. Siis nägi ta veel ühte suuremat, kuid jälle mõtles, et äkki ootab teda veel suurem. Hiljem, kui ta oli läbi käinud üle poole nisupõllust, hakkas ta mõistma, et see nisu pole nii suur kui see, mille ta lahti laskis. Ta taipas, et oli suurema nisupea otsimisel parima mööda lasknud. Nii jõudis ta lõpuks tühja käega õpetaja juurde tagasi, sest ta lihtsalt ei suutnud andestada endale parima nisu lahti laskmist.
Õpetaja ütles talle: „Otsisite paremat, paremat lahti lastes ja hiljem, kui taipate, et olete sellest ilma jäänud, ei saa te enam tagasi minna. Seda viga teevad sageli inimesed, kellesse armusid ja kaotasid parima inimese, kes neil elus olla oleks võinud.”
Niisiis ütles õpilane: “Kas see tähendab, et kunagi ei tohiks armuda?”
Õpetaja vastas: „Ei, kallis, igaüks võib armuda, kui leiab sobiva inimese. Kuid kui olete tõeliselt armunud, ei tohi te oma viha, ego ega teistega võrdlemise tõttu seda inimest kunagi lahti lasta.”
“Kuidas nad abielluvad kellegi teisega, kui nad tegelikult armastavad kedagi teist?” küsis õpilane.
Õpetaja ütles: „Küsimusele vastamiseks minge maisipõllule, valige suurim mais ja tulge tagasi. Kuid reegel on sama, mis varem, saad valida ainult üks kord ega saa uuesti valimiseks tagasi pöörduda. “Õpilane läks maisipõllule, seekord oli ta ettevaatlik, et eelmist viga mitte korrata. Põllu keskele jõudes korjas ta ühe keskmise maisi, millega tundis end rahul olevat, ja läks tagasi õpetaja juurde. Ta kirjeldas, kuidas ta valiku tegi.
Õpetaja ütles talle: „Seekord ei tulnud te tühjade kätega. Otsisite lihtsalt toredat ja uskusite, et see on parim, mida leidsite. Nii tehaksegi abieluvalik.”
Tudeng seisis segaduses.
Õpetaja küsis: “Mis teid nüüd häirib?” Õpilane vastas: “Ma ei tea, mis oleks olnud parem, abielluda armastatud inimesega või armastada inimest, kellega abielluda.”
Õpetaja vastas: “See on väga lihtne vastus, ainult siis, kui olete nõus seda endale tunnistama.”
Moraal: Elu on nagu viljakorv. Kas peate tegema valiku, kas süüa armastatud vilju või olema rahul millegagi, mis on tervislik! Valige targalt, muidu peate võib-olla veetma oma elu mõeldes, mis oleks, kui… Niikaua kui te jääte endale kindlaks ja olete enda vastu aus, ei saa teil neist kahest valikust midagi valesti minna.
Tundmatu autor