ANDESTAMISE TÄHTSUS

Andestamise korral on tegu enesearmastusega. Peate andestama neile, kes teile haiget tegid, isegi kui see, mida nad teile tegid, on teie meelest andestamatu. Sa ei anna neile andeks mitte sellepärast, et nad väärivad andestamist, vaid sellepärast, et sa ei taha kannatada ega endale haiget teha iga kord, kui meenutad, mida nad sinuga tegid.

Pole tähtis, mida teised sinuga tegid; sa annad neile andeks, sest sa ei taha end pidevalt emotsionaalse mürgiga haigeks jääda. Andestamine on teie enda vaimseks tervenemiseks. Andestamine on ainus viis oma emotsionaalsete haavade paranemiseks.

Saate teada, et olete kellelegi andestanud, kui näete seda inimest või kuulete tema nime ja teil pole emotsionaalset reaktsiooni. Kui saad puudutada haava ja see ei tee haiget, siis tead, et oled tõeliselt andestanud. Loomulikult jääb sinna arm, nagu see on teie nahal. Teil on juhtunust mälestus, kuid kui haav on paranenud, ei tee see teile enam haiget.

Võib-olla mõtlete: “Noh, on lihtne öelda, et me peaksime andestama. Olen proovinud, aga ei saa hakkama.» Meil on kõik need põhjused, miks me ei saa andestada. Kuid tõde on see, et me ei saa andestada, sest õppisime mitte andestama, sest me harjutasime mitte andestama ja oleme selle omandanud.

Oli aeg, mil olime lapsed, kui andestamine oli meie instinkt; andestamine oli vaevatu ja loomulik.

Kui näete kahte last koos mängimas ja nad hakkavad kaklema ja üksteist lööma, jooksevad lapsed ema juurde ja nutavad. “Hei, ta lõi mind!” Kahel emal on suur tüli ja nad vihkavad teineteist elu lõpuni. Viis minutit hiljem mängivad kaks last uuesti koos, nagu poleks midagi juhtunud.

Oleme sündinud võimega andestama, kuid õppisime vastupidist käitumist ja praktiseerisime vastupidist käitumist ning nüüd on andestamine väga raske. Kui keegi meile midagi teeb, siis unusta see, see inimene on meie elust väljas. Uhkuse ja au tõttu lisame oma ebaõiglusetundele rohkem tuld. Miks? Sest meie isiklik tähtsus kasvab, kui me ei andesta. See muudab meie arvamuse olulisemaks, kui saame öelda: “Ma ei anna talle andeks. See, mida ta tegi, on andestamatu.”

Aga arvake ära, kes hakkab kannatama ja koguma üha rohkem emotsionaalset mürki? Me hakkame kannatama igasuguste asjade pärast, mida inimesed meie ümber teevad, kuigi neil pole meiega midagi pistmist.

Võtke oma uhkus ja visake see prügikasti. Laske lahti isiklikust tähtsusest ja harjutage andestust. Andke teistele andeks ja näete, et teie elus hakkavad juhtuma imed.

Alustuseks koostage nimekiri inimestest, kes on teile haiget teinud, kõigist inimestest, kes peate andestama. Alusta oma vanematest, oma õdedest ja vendadest, lastest, abikaasast, sõpradest, kassist, koerast, valitsusest ja Jumalast.

Andestate teistele, teades, et sellel, mida keegi teile tegi, ei olnud teiega midagi pistmist. Igaüks unistab oma unistust. Sõnad ja teod, mis teile haiget teevad, on vaid reaktsioon unenäole, mis selle inimese enda meelest toimub. Oled selles unenäos teisejärguline tegelane.

Keegi ei tee midagi sinu pärast. Kui olete selle teadvustanud ja te ei võta seda isiklikult, juhivad kaastunne ja mõistmine teid andestuseni.

Järgmisena koostage nimekiri kõigist, kellest enda arvates peate andestust paluma. Seejärel paluge neilt andestust. Isegi kui pole piisavalt aega kõigile helistamiseks, paluge neilt andestust oma palvetes ja läbi oma unenägude.

Alusta tööd andestusega; hakake andestust harjutama. Alguses on see raske, kuid siis saab sellest harjumus. Harjutage ja harjutage, kuni lõpuks saate endale andestada. Teatud hetkel avastad, et pead endale andeks andma kõik haavad ja kogu mürgi, mille sa enda unenäos endale lõid. Kui sa endale andestad, algab enese aktsepteerimine ja enesearmastus kasvab. See on ülim andestamine – kui sa lõpuks endale andestad.

Täna, kohe praegu saada kogu armastus oma südamest endale ja neile, kes vajavad sinu andestust. Andestamine on suurepärane viis armastuse andmiseks nii iseendale kui ka teistele inimestele. Armastus on teie olemus; ära pane vastu sellele, kes sa tegelikult oled. Saate oma elu paremaks muuta, lihtsalt väljendades seda, mis te olete, kui järgite oma südames armastust kõiges, mida teete. Täna on suurepärane päev avada oma süda armastusele ja andestamisele.❤️

 

Don Miguel Ruiz koos Janet Millsiga