KIUSAMISE KAHJULIKKUSEST

Õpetaja andis koolis õpilastele järgmise ülesande. Iga laps sai endale ülesande läbiviimiseks puhta paberilehe. Siis palus õpetaja lastel antud paber ära kortsutada, kokku kägardada, visata maha, lüüa seda, peale astuda ning veeretada maas. Ainult katki ei tohtinud nad paberit rebida. Seejärel pidid lapsed oma paberid põrandalt võtma ja selle siis sirgeks siluma. Kõikide laste silutud paberid olid määrdunud, plekilised ning kortse täis. Järgmisena aga andis õpetaja õpilastele järgmise ülesande, kõik õpilased pidid oma paberilt andeks paluma. Lapsed nägid nüüd, et kortsutamise ja mustuse jäljed ei kao paberilt kuidagi, isegi andeks paludes.

Samasugused kortsud ja plekid jäävad ka kiusatu lapse hinge. Isegi kui talt andeks palutakse, ei kao need armid mitte kuhugi.

Nii said lapsed õpetajalt näitliku ja meeldejääva õppetunni sellest, mis kiusamine inimesega teeb selle kahjulikkusest.

Kui sind kiusatakse

Pea meeles – kellelgi ei ole õigus Sind kiusata! Isegi siis, kui kiusaja ütleb, et oled ise süüdi või see on ju ainult nali, ei õigusta see kiusamist. Kiusamine on igal juhul vale. Kui Sa ei tule üksi kiusamisega toime, siis otsi kindlasti abi. Kiusamisest rääkimine ei ole kaebamine, vaid oma õiguste eest seismine!

Kui oled kedagi kiusanud

Kas oled märganud, et lõbutsed kellegi kannatuste arvelt, teed kellelegi liiga, et näidata kaaslastele oma tugevust. Kui jah, siis STOP! Sul ei ole õigust kedagi kannatama panna. Igal inimesel on õigus turvatundele ja eneseväärikusele. Kiusamine on kahjulik ka Sulle endale.

Kui näed, et kedagi kiusatakse

Kui näed kiusamist kõrvalt, siis tea, et kiusamisele ei ole mingit õigustust. Kiusamine saab toimuda ainult siis, kui kõrvaltvaatajad seda heaks kiidavad või teevad näo, et nad ei märka. Kiusamist saab sageli lõpetada vaid ohvri kaitseks välja astudes. Kui sa praegu ei sekku, võid järgmine kiusatav olla Sina ise!

 

Tundmatu autor
Ostukorv