…oma õnne eest maksame heliseva ajaraha, mis meil veel üle jääb

Kord istusid metsiku ja tormise jõe kaldal vanamees ja noormees.

“Meister,” küsis õpilane, “miks aeg voolab otse, kuid lainetab alati, kas aeglustades täielikku peatumist või kihutades nagu lehm, kellel on ohakas saba all?”

Õpetaja vaatas kihavat vett ja vastas:

“Näete, et jões on mõned suured kivid ja palju väikeseid kivikesi. Kujutage ette, et jõgi on teie elu. Kui te rõõmustate ainult suurte sündmuste üle – nagu teie pulmad, mis toimuvad järgmisel kuul või nagu uus laps, mis teil sünnib aasta pärast, või uus äri, mida alustate viie aasta pärast… –, siis ületate oma elu paar hüpet, nagu hüpped ühelt kivilt teisele. Kui muidu liigud väikeste sammudega üle kiviklibu, rõõmustades pisiasjadest: päikesepaisteline päev, sügisese metsa ilu, hea vestlus, siis hiljem oma elule tagasi vaadates ei näe enam kümmet suurt kivi, vaid palju teie enda jälgi ja saate neid kõiki rõõmsa naeratusega meenutada. Ja näete, et tee, mille olete ületanud, on palju pikem.”

“Aga õpetaja, kui ma armastan või kui teen tööd, mis mulle meeldib või kui ma räägin sõpradega, siis aeg lendab kiiresti. Kuid aeg venib nii pikaks, kui ma saan haiget, kui ma kardan või kui tunnen end üksikuna.

“Näete,” vastas vanamees kiduralt, “nii see peaks olema. Kui oleme õnnetud, siis me ei ela, vaid oleme ainult olemas, nii et aeg on endiselt meie rahakotis. Ja ainult oma õnne eest maksame heliseva ajaraha, mis meil veel üle jääb.

✒️Tundmatu autor