Leonardo da Vinci tsitaadid

Mulle pole arusaadav, mida kunst suudaks teha ilma loomuliku andeta, ega ka see, mida loomulik anne suudaks teha ilma harjutamiseta. Kumbki neist vajab teise abi ning ainult üheskoos suudavad nad saavutada ihaldatud edu.

Ükski takistus ei suuda mind muserdada; iga takistus ajendab otsima lahendust. See, kelle pilk püsib kaugel tähel, ei eksi teelt.

Teise rikkuse kadestamine on nõrkuse märk.

Eesel on valmis kannatama kõiki rakusi ja pettumusi. Aga kangekaelseks nimetab teda see, kellel endal on puudu enesevalitsemisest ja kannatlikkusest.

Mind mõjutas tegevusiha. Teadmisest üksinda ei piisa, me peame seda ka rakendama. Tahtmisest üksinda jääb väheseks; me peame tegutsema.

Leonardo da Vinci on tabavalt maininud inimese mõistusest: “Vaatab nägemata, kuuleb kuulmata, puudutab tundmata, sööb maitsmata, liigub samme kehaliselt tajumata, hingab lõhnu või aroome haistmata ja räägib mõtlemata.”

On kolme liiki inimesi: need, kes näevad; need, kes näevad, kui neile näidatakse; ja need, kes ei näe.

Täiusliku mõistuse arendamise printsiibid. Uuri kunsti teadust. Uuri teaduse kunsti. Arenda oma meeli – eriti õpi nägema. Mõista, et kõik on ühenduses kõige muuga.

Te ei saavuta kunagi suuremat ega väiksemat võimu iseenda üle… inimese edu ulatust mõõdetakse tema tegude, impulsside ja ajede ohjeldamise määraga; tema nurjumise sügavust enesehülgamise ulatusega… See seadus on igavese õigluse väljendus. See, kes ei suuda kehtestada võimu iseenda üle, ei saa ka teiste üle valitseda.

Miski ei süvenda autoriteeti nii mõjukalt nagu vaikimine.

Üksikasjad loovad täiuslikkuse, aga täiuslikkus pole üksikasi.

Kõige väiksem tegu on parem kui suurim kavatsus.

Elu on päris lihtne: sa teed midagi. Enamasti kõik see nurjub. Mõni õnnestub. Teed rohkem seda, mis õnnestub. Kui see kenasti korda läheb, siis jäljendavad teised seda kiiresti. Siis teed midagi muud. Kogu kavalus on selles, et teha midagi muud.

Inimene, kes ei astu kurjuse vastu… toetab seda.

Lihtsus on keerukuse kõrgeim vorm.

Kogemus on parim õpetaja, see annab kõigepealt testi ja seejärel õppetunni.

Kui leiate oma kogemuse kaudu, et miski vastab tõele, kuid pole kooskülas sellega, mida keegi asjatundja on kirjutanud, siis heitke asjatundja kõrvale ja lähtuge oma arutlustes sellest, mille olete ise avastanud.

Ma armastan neid, kes suudavad naeratada hädas, kes koguvad masendusest jõudu ning kasvavad mõtteväest tugevaks. Armetud mõistused kärbuvad, aga need, kelle süda on kindel ja kelle südametunnistus kiidab nende käitumise heaks, jäävad oma põhimõtetele truuks kuni surmani.

Aega jääb piisavalt kauaks kõigile, kes soovivad seda kasutada.

Maalikunstnikul on universum peas ja kätes.

Täiuslik kunstnik loob ennast.

Olen solvanud Jumalat ja inimkonda, sest mu töö pole saavutanud seda kvaliteeti, mis peaks olema.

Parem on olla armastanud ja kaotanud, kui mitte kunagi armastada.

Raud roostetab, kui seda ei kasutata, seisev vesi kaotab puhtuse ja tardub pakasega; samamoodi õõnestab tegevusetus elujõudu.

Õppimine ei kurna kunagi mõistust.